«

»

kw. 12 2016

Państwowe Ratownictwo Medyczne

D20101382-page-002Kolejnym krokiem po zakończeniu kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i uzyskaniu tytułu Ratownika przez pięciu strażaków z naszej OSP było złożenie wniosku o wpisanie naszej jednostki do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo

Medyczne. Pozwoli nam to na pełnoprawną możliwość wykorzystywania swoich zdobytych kwalifikacji oraz użycia sprzętu z wyposażenia torby medycznej PSP-R1. W dniu dzisiejszym uzyskaliśmy odpowiednią decyzję i zostaliśmy włączeni w szeregi jednostek współpracujący z systemem Państwowe Ratownictwo Medeczne. Aktualnie posiadamy siedmiu strażaków z tytułem Ratownika tj:

  1. Mateusz Kudła

  2. Dawid Wojtaszek

  3. Piotr Kozdraś

  4. Piotr Chyłek

  5. Michał Chyłek

  6. Piotr Kudła

  7. Bartosz Janusz

 

Document-page-001

Document-page-002Jednostki systemu PRM udzielają świadczeń wyłącznie w razie stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego. Są to:

  • szpitalne oddziały ratunkowe (SOR),

  • zespoły ratownictwa medycznego (ZRM), w tym lotnicze zespoły ratownictwa medycznego.

Warunkiem uczestnictwa tych jednostek w systemie jest zawarcie przez nie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i wykonywanie medycznych czynności ratunkowych.

Z systemem PRM współpracują centra urazowe oraz jednostki organizacyjne szpitali wyspecjalizowane w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego, które zostały ujęte w wojewódzkich planach działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Z systemem PRM współdziałają również służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: Straż Pożarna, Policja, Górskie, Tatrzańskie i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz stowarzyszenia i organizacje, które wykonują działania ratownicze w ramach swoich zadań statutowych. Wojewoda prowadzi rejestr jednostek współpracujących z systemem. Ratownicy z tych jednostek są uprawnieni do wykonywania tzw. kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Wojewódzkie plany działania

System Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie kraju działa na podstawie wojewódzkich planów działania systemu sporządzanych przez wojewodów.

W skali całego kraju system Państwowe Ratownictwo Medyczne jest nadzorowany przez ministra zdrowia. W ramach uprawnień nadzorczych minister zatwierdza wojewódzkie plany działania systemu i ich aktualizacje, może żądać od wojewody przekazania wszelkich informacji dotyczących jego funkcjonowania na terenie danego województwa. Ma on również możliwość przeprowadzenia kontroli dysponentów jednostek systemu.

Wojewodowie są odpowiedzialni za planowanie, organizowanie, koordynowanie oraz nadzór nad systemem ratownictwa w obrębie swojego województwa.

W wojewódzkich planach działania systemu PRM wojewodowie określają m.in.:

  • potencjalne zagrożenia życia lub zdrowia, które mogą zaistnieć na obszarze województwa;

  • liczbę i rozmieszczenie jednostek systemu na terenie województwa wraz ze sposobem koordynowania ich działań;

  • obszary działania i rejony operacyjne;

  • informacje o lokalizacji wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego i centrów powiadamiania ratunkowego;

  • sposób współpracy, organów administracji publicznej i jednostek systemu z innymi województwami tak, aby zapewnić sprawne i skuteczne ratowanie życia i zdrowia, bez względu na przebieg granic województw;

  • kalkulację kosztów działalności zespołów ratownictwa medycznego.

W planie zawarte są także dane dotyczące liczby szpitalnych oddziałów ratunkowych i ich rozmieszczenia w regionie. Wojewoda określa je, kierując się kryterium zapewnienia odpowiedniego czasu dotarcia z miejsca zdarzenia do szpitalnego oddziału ratunkowego oraz liczbą zdarzeń. Plan zawiera także wykaz jednostek organizacyjnych szpitaliwyspecjalizowanych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego oraz informacje o centrum urazowym, jeżeli znajduje się ono na obszarze danego województwa.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dodaj komentarz