Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Gwoźnicy Górnej została założona w 1951r. W początkowym okresie działalności była to wspólna straż z Gwoźnicą Dolną. Pierwszym prezesem wspólnej straży został druh Maciej Kąkol z Gwoźnicy Dolnej. Wspólna Straż Pożarna liczyła 19 członków.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gwoźnicy Górnej w początkowej fazie działalności nie posiadała żadnego sprzętu gaśniczego. Do gaszenia pożarów służyły drewniane stągwie i wiadra. Do alarmowania służyła ręczna syrena, którą sprowadzono z OSP w Błażowej.

W połowie lat 50-tych nasza straż została wyposażona w ręczną pompę ssąco-tłoczącą, którą na miejsce pożaru dowożono wozem konnym. Przez wiele lat końmi służyli druhowie Mieczysław Przyboś i Stefan Bator. W tym okresie straż posiadała tylko kilka węży i jedną prądownice.

Na początku lat 60-tych nasza jednostka została wyposażona w motopompę i konny wóz gaśniczy, który został sprowadzony z Baryczki. Z biegiem lat OSP w Gwoźnicy Górnej gromadziła coraz więcej sprzętu gaśniczego i ochrony osobistej z funduszu własnego i gminnego.

Początkiem lat 70-tych rozpoczęła się budowa remizy i garażu na sprzęt. W późniejszym okresie postawiono wieżę na węże i elektryczną syrenę alarmową.

Na początku lat 90-tych nasza straż została wyposażona w samochód gaśniczy Star-26, który służył przez kilka lat. Do pożarów jeździli jako kierowcy: Stanisław Chyłek, Piotr Kudła, Grzegorz Bator i inni. Star-26 służył nam do 1997 roku, kiedy to został przekazany do Blizianki.

Dzięki staraniom naszych strażaków, został sprowadzony nowy samochód Star 244, który służy nam do dnia dzisiejszego. Nasza jednostka jest dobrze wyposażona w sprzęt gaśniczy. Posiadamy dwie motopompy, pompę pływającą i szlamową, agregat prądotwórczy.

Rok 2001 był rokiem, w którym to obchodziliśmy 50-lecie założenia naszej jednostki oraz nadanie sztandaru, który został odznaczony srebrnym medalem. Uroczyste poświęcenie sztandaru przez Ks. Bp. Kazimierza Górnego odbyło się 29 VI 2001r.w kościele parafialnym w Gwoźnicy Górnej. Na tej uroczystości niestety zabrakło wielu druhów, którzy już odeszli na wieczną wartę do Pana. Byli to druhowie: Ferdynand Stanisławczyk, Stefan Bator, Mieczysław Przyboś, Józef Koczot, Jan Betleja oraz Stanisław i Emil Pileccy.

Prezesami naszej jednostki byli druhowie: Stanisław Babiarz, Henryk Chyłek, Jan Betleja, Józef Tomoń, a obecnie Józef Słupek. Naczelnikami: Adolf Kąkol, Józef Koczot, Fryderyk Bator, Stanisław Chyłek, a obecnie Mateusz Kudła.

W roku 2016 na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano nowy 9-osobowy Zarząd OSP

OSP w Gwoźnicy Górnej liczy 64 członków;
4-honorowych
2- wspierających
55- czynnych
3-MDP

Członkowie honorowi to druhowie: Bolesław Janusz, Edward Chrząszcz, Piotr Gołda oraz Józef Tomoń.
Członkowie wspierający to druhowie: Stanisław Brzuszek, Krzysztof Petyniak.

W 2010r. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwoźnicy Górnej została utworzona Jednostka Operacyjno-Techniczna (JOT), która liczy 21 ratowników.

OSP w Gwoźnicy Górnej bierze udział we wszystkich uroczystościach organizowanych na terenie Gminy Niebylec oraz zawodach sportowo-pożarniczych. Jednostka nasza jest aktywna i mobilna na terenie gminy. Uczestniczymy we wszystkich akcjach ratowniczo-gaśniczychi zdarzeniach na terenie naszej gminy.

W 2014r. nasza jednostka wzbogaciła się o dwa nowe pojazdy specjalne. Samochód gaśniczy na podwoziu Mercedesa zakupiony z budżetu gminy oraz środków własnych, oraz samochód rozpoznawczo-ratowniczy na podwoziu ARO, przekazany nieodpłatnie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

W 2016r. Ochotnicza Straż Pożarna została wpisana do jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.