«

»

Cze 14 2013

Wybuch gazu w Baryczce

dscn1994W piątek 14-go czerwca o godz. 14:20 nasza jednostka została zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Strzyżowie do wybuchu gazu w miejscowości Baryczka. Błyskawicznie z naszej remizy wyjechało trzech ratowników i udaliśmy się na teren

działań. Po dotarciu na miejsce akcji naszym oczom ukazał się dom stojący jedynie na dwóch ścianach, które podtrzymywały konstrukcję dachu oraz dym wydobywający się spod gruzu. Działania strażaków w pierwszej kolejności polegały na udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wybuchu oraz ugaszeniu pożaru. Poszkodowany 73-latek został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej z rozległymi ranami i poparzeniami. Wybuch był tak silny, że w sąsiednich budynkach i samochodach popękały szyby, odłamki szła wbiły się w elewacje, a jedno z okien budynku przeleciało kilkadziesiąt metrów i zatrzymało się na brzegu DK nr 9. Ze wstępnych informacji wynikało, że w budynku znajdowało się 3 butle gazowe, natomiast poczatkowo znaleziono tylko dwie. Po wydaniu decyzji Powiatowego Inspektora Budowlanego o wyburzeniu budynku, na miejsce dotarła koparka, która dokonała wyburzenia pozostałych ścian. Strażacy mieli za zadanie sprawdzenie każdego miejsca, które zostało przysypane przez gruz. W trakcie rozbiórki znaleziono jeszcze dodatkowe dwie butle gazowe. Przyczyny wybuchu bada policja. Na miescu akcji pracowało 12 zastępów straży pożarnej z JRG Strzyżów i OSP Baryczka, Połomia, Niebylec, Jawornik, Lutcza, Gwoźnica Górna oraz Czudec. W sumie 48 strażaków, w tym 6 z naszej OSP(trzech dotarło własnym pojazdem) . Na miejscu pracowali także D-ca i Z-ca D-cy JRG Strzyżów, Z-ca Komendanta PSP Strzyżów mł. bryg. Marek Rysz. Na teren działań dotarł także Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Kuliga. Akcja trwała ponad 9 godzin.

W akcji z naszej jednostki udział brali:

  1. Kudła Mateusz

  2. Wojtaszek Dawid

  3. Walus Jan

  4. Kudła Piotr

  5. Chyłek Stanisław

  6. Chyłek Michał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.